Populārākie raksti

Dzīvais ūdens

Anotācija: "Dzīvais ūdens" ir traģiska poēma 2 cēlienos. Tajā ir 4 ...

Še tev Žūpu Bērtulis!

Anotācija: Lugas pamatā ir kopš latviešu teātra sākumiem pazīstamais dāņu klasiķa ...

"Zemes nodoklis"

Anotācija: Traģikomēdija "Zemes nodoklis" ir sarakstīta 2003. gada sākumā. Lugā ir 2 ...

Tobāgo!

Anotācija: "Tobāgo!" ir traģikomiska dziesmuspēle divās daļās, sarakstīta 2001. gadā. “Tobāgo!” atver ...

Eža kažociņš

Anotācija: Dziesmuspēle „Eža kažociņš” ir sarakstīta 1991. gadā. Lugā ir 19 ...

2013.gada 18.novembrī Latvijas Nacionālajā operā notika Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes jaundarba – mūzikla “Meierovics” – pirmizrāde.

Jaundarbs radīts par ievērojamu personu Latvijas vēsturē – Latvijas Republikas pirmo Ārlietu ministru un vairākkārtēju Ministru prezidentu Zigfrīdu Annu Meierovicu (1887-1925). Darbs veidots kā dinamisks muzikāls, stāsts par cilvēka dzīvi, likteni, realizēšanos un, protams, mīlestību, kas arī ir mūzikla virzošais spēks.
Galvenajās lomās: Gundars Grasbergs, Kristīne Zadovska, Aija Vītoliņa, Ingus Pētersons, Uģis Roze un Ģirts Liuziniks.

Jauniestudējuma režisors ir Gatis Šmits, scenogrāfs Rudolfs Bekičs, kostīmu māksliniece Ieva Veita, horeogrāfs – Iļja Vlasenko, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis. Par iestudējuma muzikālajiem procesiem rūpējas Andris Veismanis, iestudējuma producente – Anda Zadovska.

Māra Zālīte par izrādi saka: “Zigfrīds Anna Meierovics ir spoža zvaigzne pie Latvijas debesīm. Šī zvaigzne mirdzējusi īsu brīdi, bet gaisma, ko tā atstājusi, joprojām ir spilgta un pievilcīga. Gluži teiksmaina bijusi Zigfrīda Annas Meierovica dzīve no šūpuļa līdz kapam. Pilna notikumiem, par kādiem ļaudis mēdz teikt domīgi un skopi – Liktenis.

Par dzīvi līdz laikam, kad Meierovics sāk valkāt diplomāta elegantos smokingus un frakas, zināms maz, tomēr tieši šis laiks liek pamatus nākamās zvaigznes ģenēzei. Neparastas vecāku laulības. Mātes Annas Filholdes nāve dzemdībās, tēva Hermaņa Meierovica liktenis. Dīvainās kristības. Kosmiskie putekļi, zemes smilts un Sfinksas cienīgas mīklas. Dzīve kā teiksma. To attēlojot, liekas, ka jālieto teiksmaini izteiksmes līdzekļi. Teiksmaini jāattēlo patiesi notikumi.”

Savukārt komponists Jānis Lūsēns pauž: “Pēc ilgāka laika man šī tēma un darbs kopā ar Māru Zālīti un Gati Šmitu bija liels izaicinājums. Meierovica dzīves stāsts likās īpaši muzikāls. Tajā savijas ebreju un latviešu mūzikas elementi, kas atspoguļojas sižetā, Meierovica attiecībās ar sievietēm, kā arī paveicot tajā laikā un situācijā šķietami neiespējamo – pateicoties savai harizmai, zināšanām un intuīcijai panākot Latvijas valsts atzīšanu.”

2013.gads, Ars Nova

Post to Twitter Post to Delicious Post to Facebook Send Gmail Post to LinkedIn