Populārākie raksti

Dzīvais ūdens

Anotācija: "Dzīvais ūdens" ir traģiska poēma 2 cēlienos. Tajā ir 4 ...

Še tev Žūpu Bērtulis!

Anotācija: Lugas pamatā ir kopš latviešu teātra sākumiem pazīstamais dāņu klasiķa ...

Земельный налог

Mара Залите. «Земельный налог», трагикомедия в двух актах. 2003.  Перевел ...

"Lāčplēsis"

Anotācija: "Lāčplēsis" ir librets rokoperai pēc A. Pumpura eposa motīviem, sarakstīts ...

"Pilna Māras istabiņa"

Anotācija: "Pilna Māras istabiņa" ir dramatiska poēma 2 cēlienos, sarakstīta 1981. ...

Skats no izrādes “Lācis” Nacionālajā teātrī. Foto: Gunārs Janaitis

2009.gada 14.novembrī Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē notika Māras Zālītes lugas “Lācis” pirmizrāde. Iestudējumu veidoja režisore Indra Roga, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Arturs Maskats.

Māras Zālītes luga “Lācis” Nacionālajam teātrim tika sarakstīta, domājot par 90 gadu jubilejas sezonu, kas pagāja ar moto “Sapnis par Latviju”. Dažādu iemeslu dēļ lugas iestudējums tika pārcelts uz šo sezonu un gluži simboliski pārtapa par “sapņa” noslēgumu. Izrādes galvenais varonis nav tikai populārais rakstnieks Vilis Lācis, kura uzvārds izmantots izrādes nosaukumā. Lai cik skaļi tas izklausītos, izrādes galvenais varonis ir tauta – tie, kas savas vienīgās dzīves spiesti dzīvot lielu vēsturisku notikumu ēnā. Sabrūk sapnis par brīvu Latviju, un ir cilvēki, kuriem tiek dota iespēja izvēlēties, kā dzīvot tālāk – sadarboties ar varu, glābt dzīvību, gūt peļņu, ietekmi sabiedrībā, slavu, vai – atteikties no tā visa, riskējot ar bojāeju. Starp latviešiem ir kā vieni, tā otri. Vilis Lācis kļūst par iekšlietu ministru un Ministru prezidentu, tiek tulkots visās padomju tautu valodās un mācīts skolu programmās, kamēr viņa privātā dzīve met daudz sāpīgākus kūleņus. Jauni latviešu puiši, tostarp trīs brāļi – Aleksis, Edgars un Oskars – nolemj pretoties, jaunības maksimālismā nerēķinoties ar sekām.
Cik tālu latvietis ir gatavs iet, lai glābtu sevi, lai mēģinātu izdzīvot par spīti visam – arī tā varētu nosaukt šo darbu un tiešā veidā attiecināt uz šodienu. Jautājums, uz kuru mums visiem var nākties atbildēt.
Galvenajā lomā – Kaspars Zvīgulis; pārējās lomās Lāsma Kugrēna, Ivars Kļavinskis, Jānis Āmanis, Jānis Vimba, Inga Misāne, Dita Lūriņa, Līga Liepiņa, Līga Vītiņa, Normunds Laizāns, Uldis Dumpis u.c.

Pirmizrāde – 2009.gada 14.novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī

Recenzijas:

Neatbildēts jautājums. Recenzija Māras Zālītes “Lācim”. Zane Radzobe / Diena / 2009.gada 27.novembris

Lācis. Arī latvietis. Dita Jonīte / DELFI /2009.gada 20.novembris

Post to Twitter Post to Delicious Post to Facebook Send Gmail Post to LinkedIn