Populārākie raksti

Dzīvais ūdens

Anotācija: "Dzīvais ūdens" ir traģiska poēma 2 cēlienos. Tajā ir 4 ...

Še tev Žūpu Bērtulis!

Anotācija: Lugas pamatā ir kopš latviešu teātra sākumiem pazīstamais dāņu klasiķa ...

"Zemes nodoklis"

Anotācija: Traģikomēdija "Zemes nodoklis" ir sarakstīta 2003. gada sākumā. Lugā ir 2 ...

Tobāgo!

Anotācija: "Tobāgo!" ir traģikomiska dziesmuspēle divās daļās, sarakstīta 2001. gadā. “Tobāgo!” atver ...

Tiesa

Anotācija: "Tiesa" ir dramatiska poēma 2 cēlienos, sarakstīta 1985. gadā. Lugā ir ...

16.novembrī Tukuma pilsētas Kultūras namā plkst.16 notika režisores Zitas Kaminskas un scenārija autores Ilzes Strengas veidotās LTV1 dokumentālās filmas “MĀRAS PUSĒ. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”.
Televīzijas pirmizrāde bija 18. novembrī plkst. 21.20 LTV1.

Filmu pašreiz var noskatīties portālā LSM.lv: https://ej.uz/744i

Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte daudziem ir simbols – Atmodas un atgūtas brīvības, inteliģences un ideālu. Viņa ir daudz runājusi par citiem, vērtējusi un spriedusi par procesiem, viņa rakstījusi par to, kas viņu veidojis, tomēr par to, kāda ir Māra Zālīte ikdienā un kā ir tur – Māras pusē, runāts ir maz. Tādēļ Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Režisore Zita Kaminska un scenārija autore Ilze Strenga dokumentējušas Māras dzīvi viena gada laikā, esot viņai blakus un ieskatoties viņas ikdienā.

“Viņa nav tikai viena forša latviešu sieviete, viņa ir ārkārtīgi liela mēroga sieviete. Un tas, ko es šajos gados esmu apbrīnojis, viņas spēju būt trauslai kā dzejniecei un rakstniecei, bet ārkārtīgi stiprai savā ģimenē. Tāds savienojums ir ļoti rets,” filmā teiks dzejnieces znots, aktieris Artūrs Skrastiņš. Filmas veidotājus vilināja iespēja ieraudzīt dzejnieci tuvu – dokumentēt mirklī, kad rodas dzejolis. “Kad tā mazlietiņ noskrien taurenīši,” teiks dzejniece. Māra Zālīte nekad neteiks nepārdomātus vārdus un, impulsa vadīta, neies publikas priekšā – viņas uzrunas tautai vienmēr bijušas pārdomātas un izsvērtas, un tās aizķer klausītājus līdz kaulam. Viņa zina spēka vārdus, kas sapurina un liek domāt, tādēļ, ja sabiedrībā raisās diskusija par aktuālu tematu, ļoti iespējams, ka inteliģences viedokli vaicās Mārai. Filmā viņa atklās, kādas sajūtas tas raisa – būt sabiedrības modinātājai –, un vai Māra vēlas tāda būt.

Rakstniece strādā pie jaundarba – lugas par Eduardu Smiļģi. Māra atzīst, ka teātra vide šobrīd viņai ir tuvāka nekā rakstnieku vide. Filmā Māra ļaus ieskatīties gan viņas teātra sajūtās un domās, gan atklās savu “bestselleru” – grāmatu “Pieci pirksti” un “Paradīzes putni” – tapšanas stāstus. Viņas pienākums bija uzrakstīt saviem mazbērniem par dzimtas piedzīvoto izsūtījumā Sibīrijā. Ģimene ir arī rakstnieces miers un spēks, un iespēja diskutēt ar lielajiem bērniem vai rotaļāties ar mazbērniem ir Māras oāze.

“Filma “Māras pusē” ir stāsts, kurā sajūtam gan Māras Zālītes viedumu, gan spēku, gan arī sievišķību un emocionālu trauslumu. Tajā pašā laikā filma ir arī atgādinājums mums turēties pie pamatvērtībām – ģimenes, tautas, savas valsts,” norāda Latvijas Televīzijas Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle. “Ir svarīgi, ka mēs dokumentējam Latvijas viedākos cilvēkus, kuri stiprina tautu visos laikos, lai cik sarežģīti tie nebūtu,” uzsver Ieva.

Latvijas Televīzijas dokumentālo filmu veidojusi režisore Zita Kaminska, scenārija autore Ilze Strenga, operatori Aldis Šēnbergs, Jānis Dzilna un Normunds Pavlovskis, montāža – Ģirts Ģērmanis, skaņu režija – Diāna Pāvilsone. Producenti – Ieva Rozentāle, Artis Dobrovoļskis.

Post to Twitter Post to Delicious Post to Facebook Send Gmail Post to LinkedIn